Haber

EPS NEDİR EPS ÜRÜNLERİ SAĞLIĞA ZARARLIMIDIR

EPS NEDİR EPS ÜRÜNLERİ SAĞLIĞA ZARARLIMIDIR

EPS-Nedir

EPS’in dürabilitesi, bu malzemeye eşyaların elverişli ve güvenilir koruyucu ambalajlama için geniş bir kullanım alanı sağlamaktadır. Rutubetli şartlarda bile dayanımında azalma olmaması EPS’i soğuk zincir ürünler için ideal yapmaktadır. Rutubete karşı dirençlidir, böylece en yüksek hijyen gereklilikleri sağlanır. EPS aynı zamanda kokusuzdur ve zehirleyici değildir.

EPS ÜRÜNLERİ SAĞLIĞA ZARARLI DEĞİLDİR

EPS’ nin gerek üretimi gerekse kullanımı sırasında sağlığa zararlı olmadığı bir gerçektir. EPS ambalaj ürünlerinin gıda sanayisinde kullanımı, Alman Sağlık Bakanlığının Devlet Bülteninde 1.2.1978 tarihinde yayınlanarak düzenlenmiştir. Bu yayında EPS ürünlerinin hiçbir çeşidinin gıda maddesine koku, lezzet bakımından olumsuz etki yapmadığı belirtilmiştir. Ürünün lezzet ve koku bakımından kalite ve kontrolü, paketleyici tarafından yapılmalıdır. Pratikte görülmüştür ki, iyi depolanmış paketlerde bu şartın yerine getirilmesinde sadece aroma hassasiyeti bulunan yağlı ürünlerde ( örneğin, çikolata ve margarin) bazı güçlüklerle karşılaşılmıştır.

EPS ÜRÜNLERİ GERÇEK BİR ÇEVRE DOSTUDUR

EPS, suda çözülmez ve suya zarar vermez. Geri dönüşümlüdür. EPS ambalaj malzemesi parçalanıp öğütülerek tekrar üretimde kullanılabilir. Yakılarak kolayca yok edilebilir. Kanada Victoria üniversitesinden prof. Hoching, standart kartondan yapılan bardakların çürüme esnasında çıkardığı metan gazının EPS bardak üretiminde çıkan petan gazından 50 kez fazla olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Aşağıdaki kartondan üretilen bardaklar için gerekli olan temel maddeler ihtiyacı görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir